HTML5 با HTML فرق

در این مقاله قصد داریم تفاوت های HTML با HTML5 را برای شما شرح دهیم در ادامه با ما همراه باشید تا با مفهموم هر کدام به طور جداگامه آشنا شوید.

واژه اچ تی ام ال کوتاه شده عبارت(Hyper Text Markup Language) است و به معنای زبان نشانه گذاری فوق متن می‌باشد.

اچ تی ام ال زبان استاندارد طراحی سایت است که برای ساختن و ارائه محتوا به شبکه جهانی وب کاربرد دارد. کليه صفحاتی که در وب سایت ها مشاهده می کنید، تمامی آن ها با تگ ها یا به اصطلاح کد ها نوشته شده است، حتی اگر با سی ام اس های مختلف نیز سایت ایجاد شود، کدهای صفحات در نهايت به کدهای اچ تی ام ال تبديل شده و توسط مرورگر نمايش داده می‌ شوند به طوری که مرورگر‌ها نمی‌توانند هیچکدام از کدها از جمله کدهای آی اس پی و پاپ را شناسایی نمایند و تنها کد قابل فهم برای آنها، اچ تی ام ال می ‌باشد.

در اچ تی ام ال بخش‌های مختلف توسط اجزايی به نام تگ از هم جدا شده، که هر کدام دارای کاربرد و ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. اين تگ‌ها به مرورگر اعلام می ‌کنند که هر بخش از صفحه، چه نوع عنصری است و بايد به چه صورت نمايش داده شود.

تگ های اچ تی ام ال در بر گیرنده مفاهیم خاصی هستند که تأثیر مشخصی بر محتوا می‌ گذارند، برای مثال برچسب‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند به صفحات دیگر در اچ تی ام ال تعریف شده‌ اند.

HTML5

اچ تی ام ال 5 یا زبان نشانه ‌گذاری به عنوان پنجمین ورژن زبان نوشتاری در طراحی وب سایت شناخته شده است که در سال 1997 طراحی شده، همچنان نیز در دست توسعه‌ می باشد. اهداف اصلی اچ تی ام ال 5 پشتیبانی از جدیدترین فناوری‌های چند رسانه‌ای است به طوری که خواندن آن را تسهیل نماید. اچ تی ام ال 5 در تلاش است تا بتواند اچ تی ام ال 4، ایکس اچ تی ام ال 1 و اچ تی ام ال 2 را نیز پشتیبانی نماید.

HTML با HTML5 تفاوت های

در اچ تی ام ال از فیلم های صوتی پشتیبانی نمی شوند در حالی که در اچ تی ام ال 5، فیلم و صدا در آن می توان استفاده کرد_

اچ تی ام ال تقریباً با همه مرورگرها سازگار است، در حالی که اچ تی ام ال 5 توسط بسیاری از مرورگرهای مدرن مانند فایرفاکس، موزیلا و کروم و غیره پشتیبانی می شود_

در اچ تی ام ال ، گرافیک های وکتور با کمک سایر ابزارهایی مانند سیلور لایت، فلش و غیره پشتیبانی می شوند، در حالی که در وکتورهای اچ تی ام ال 5 به طور پیش فرض از کانواس و اس وی جی پشتیبانی می شود.

در اچ تی ام ال از تگ <a> به عنوان انچور و همچنین برای مراجعه به لینک استفاده می شود در حالی که در اچ تی ام ال 5 برچسب <a> فقط به عنوان پیوند لینک استفاده می شود_

دراچ تی ام ال از تگ <acronym> برای نمایش مخفف استفاده می شود در حالی که در اچ تی ام ال 5 این برچسب با تگ <abbr> جایگزین می شود که برای همین منظور استفاده می شود.

در اچ تی ام ال 5 ، برچسب <table> می تواند فقط یک صفت حاشیه (border) داشته باشد، و مقدار آن باید صفر یا یک باشد در حالی که در اچ تی ام ال می توانیم بسیاری از خصوصیات را داشته باشیم.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *